Community Partners

 

 V.A. Medical Center

Coordinator - Beverly Leneski

5 West - Cardiology  Unit, Nursing Staff  ***

Biomedical Engineering  Staff

Cardiac Cath Lab  Staff ****

Clinical Laboratory Staff ****

Dept. of Medicine Physician Shadowing !

Dental Clinic - Dr. Patricia Crum !

Dermatology Clinic - Jill Southwick,RN *

Echocardiogram  Staff ***

Electroencephalogram - Sue King !

Hemodialysis - Nursing Staff!

Katherine Litow, MD -  Outpatient Psychiatry *

Medical Intensive Care Unit -  Nursing Staff !

MRI Staff ***

Nuclear Medicine Staff !

Occupational Therapy -  Jill Wageness, OTR !

Physical Therapy - Alex Sciaky, PT !

Radiology - Angiography - Nursing Staff **

Respiratory Therapy -  Daphne  Hawkins, RRT ***

Riley Rees, MD - Plastic Surgery *

Supply Processing Department - Liz Smith *

Surgical Intensive Care Unit - Nursing Staff !   

Surgery -  OR Staff !!

Thoracic Intensive Care Unit - Nursing Staff !

Ultrasound - Joyce Wood **

St. Joseph Mercy Hospital

Volunteer Services - Doris Anderson

Labor/Delivery -  Diane Byrd-Robinson, RN ***

Mother/Baby  3000 Unit -  Ruby Shapiro, RN ****

NICU

Pediatric Urgent Care - Melissa Dotz, RN *

Physical Therapy - Margie LoBello, PT ***

Radiology - Jill Burgess  ***

Respiratory Care - Beverly Bey-Jones  ****

Surgical ICU  - Donna Tommelein, RN !

Trauma - Sheree Brown, RN *

Independent Sites

Adult Day Services - Greg Perkins !

Alan Dumont, MD - Judy Lewis *

All Creatures Animal Clinic - Susan Lewis, DVM **

Ann Arbor  Animal Hospital - Cheryl Smith, DVM , Jane Figarra,DVM !

Bennett Optometry - Sherry Thibodeau ***

Brookside Veterinary Hospital- Nancy Smaltz, DVM *

Children's Creative Center - Laurie Atwood *

Early Learning Center - Denise Grzesiak !

Gretchen's House Dhu Varren - Jinell Warson *

Gretchen's House Oak Valley - Sue Dieter **

Gretchen's House Stadium - Carol Rife  ***

Gretchen's  House Traver - Becky Stoessner ***

Gretchen Heutsche, D.P.M. *

Humane Society of Huron Valley - Andrea McQueen,DVM *

Med Sport - Christine Boot **

Meijer Pharmacy -Alan Tanabe *

Michigan Oral Surgeons, Joanne White ***

Michigan Heart & Vascular Institute - Kim Petrovic ***

Michigan Sports Orthopedic Center - Peter Kitto,PT *

Pediatric Health Associates -  G. Rodriguez, S. Zuk *

Perry Nursery School -  Pat Sherzer  ***

U of M Child Care Center - Sue Gall *

Walgreens Pharmacy -  Moe Bazzy *

Westgate  Animal Clinic - Cathy Noble, DVM  ***

Schools

Bryant First Grade - Rob Brines *

Carpenter Kindergarten - Michelle Seals *

Dicken Kindergarten - Sally Steward *

Dicken Fifth Grade -  Ken Monash *

Haisley  Third Grade - Fred Klein *

Haisley  Fourth Grade - Sharon Bono-Beaton *

King Kindergarten - Joyce Griffiths *

Pioneer High - Autistic Program - Lynn Wolf *

Wines Kindergarten - Marcia Gibbs,  Shanna Middleton **

Wines Art Program - Nancy Clark **

C.S. Mott Children's/Women's Hospitals

Birthing Center - Anne Marie Piehl, RN ****

Mott Cardiac Clinics - Dan Steele, RN *

Mott Occupational Therapy - Beverly Boyd-Wolfe, OTR ***

Mott Respiratory Care -  Mark Gordon, RRT ****

Neonatal -  Robin Jahnke, RN ***

Pediatric Cardiothoracic Unit - Linda Kulick,  RN ***

5 E Cardiac - Marguerite Cox,  RN ****

5W Medical Surgical - Liz Baron , RN ****

6 Rehab - Deb Hartwick, RN ****

6 Child Life - Gerald Reed *

7 Hematology  Oncology - Joy Christensen, RN !!

Physical Therapy  Staff *

University of Michigan

Cardiology 7C- Val Spotts, RN ***

Clinical Labs - Beverly  Smith *

Cancer Center - Louise Salamin,  RN **  Maria Anderson, RN *

Critical Care 6D - Mary Ann Adamczyk,  RN ****

Dental Clinic - Dr. Sam Zwetchkenbaum ***

Emergency Room - Mary Berry-Bovia, RN ****

General Medicine 6B - Diane Willis,RN ****

Gynecology 8B - Nellie Schultz, RN ***

Hematology/Oncology - 8A-  Amira Deep, RN ****

Hemodialysis - Jill Jamieson, RN ****

Internal Medicine - Caesana Ashford, RN **

Laboratory Animal Medicine, Melissa Dyson,DVM ***

Medical Procedures Unit - Fran Schultz, RN ***

Med Rehab OT - Paula Kartje, OTR ****

Medical-Surgical - 8C- Patricia Cox, RN ***

Neuro-Stepdown, 4A - Andria Scappaticci, RN *

Nurse Anesthetist -Larry Stump, CRNA *

Occupational Therapy - Inpatient- Beverly Boyd-Wolfe **

Orthopedic/Trauma  5A - Jill Lankford , RN ***

Orthopedic Clinic-  Sue Ellen Walbrook **

Orthotic/Prosthetic Outpatient - Jared Butler **

Otolaryngology - Janice Capler *

Pharmacy -   Kathy Kinsey ***

Physical Therapy - Inpatient - Annamarie Asher, PT ***

Physical Therapy - Outpatient Staff *

Psychiatry 9C -  Kathy  Nelson,  RN ***

Rehab 6A -  Lisa Danielson, RN ***

Research 7A - Chris Conrad RN ****

Respiratory Care - Bob McClish,  RRT ****

Spine Program Physical Therapy  Staff*

Supply Processing -  Karen Bett **

Surgical ICU 5D- Mary  LaBeske, RN **

Survival Flight -  Mary Kay Autenreith, RN **

SWAT  Nurse Team *

Thoracic 4C -  Jennifer Pesenecker, RN ****

Transplant - 5C- Denise Smyth, RN ***

Trauma Burn - Terri Kennedy,  RN ***


*      1-4  Year Award 

**     5-9 Year Award

***  10-14 Year Award

**** 15-19 Year Award

! 20 - 25 Year Award

!! 26-30 Year Award